chata.cekuj.net
dovolená v Českém ráji

Památky a zajímavosti

V Českém ráji se nachází řada historických a kulturních památek. 

 

Český ráj historicky věrně zrcadlí dějinný vývoj české kotliny. Na území regionu jsou zaznamenány stopy po nejstarším pravěkém osídlení. Vyhlášená je v  tomto směru například oblast Klokočských skal na Turnovsku nebo Prachovské skály na Jičínsku a údolí Plakánek u hradu Kost.

Vznik nejvýznamnějších měst v Českém ráji, JičínaTurnova a Mladé Boleslavi, je datován na přelom 13. a 14. století. V té době také na skalních masivech vznikly první hrady a tvrze, z nichž některé již dávno upadly v zapomnění, jiné jsou perlami v náhrdelníku česko-rajské krajiny dodnes. Při svém putování Českým rájem byste neměli zapomenout navštívit symbol této krajiny, hrad Trosky vydejte se ale i na Kost, na Valdštejn či na Hrubý Rohozec na Turnovsku, na Humprecht na Sobotecku, či na majestátní zámky Sychrov a Mnichovo Hradiště a pohádkový hrad a zámek Staré Hrady u Jičína.

Český ráj odedávna charakterizují i romantické zříceniny hradů FrýdštejnKumburk a BradlecValečovVeliš nebo Rotštejn atd.

Historie také prošla mnoha městy a městečky Českého ráje, kromě Jičína, Turnova, SemilLomnice nad Popelkou nebo Mladé Boleslavi jistě stojí za to  navštívit také SobotkuMnichovo HradištěŽelezný Brod či Rovensko pod Troskami.

Významnou úlohu v historii Českého ráje hrála rozporuplná postava českých dějin Albrecht z Valdštejna. Na jednu stranu válečník, dobyvatel a kořistník, na stranu druhou výjimečný budovatel, osvícený vladař a bohatý mecenáš. Právě díky němu vznikla barokní krajina na Jičínsku a samotný Jičín se stal největší architektonickou perlou Českého ráje. 

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde